تبلیغات
آموزش جدیدترین ترفندهای ویندوز و رجیستری

آموزش جدیدترین ترفندهای ویندوز و رجیستری

این بار می خوام یه مطلب جدید براتون بنویسم آموزش نحوه کار کردن قفلهای سی دی چه قفلهای نرم افزاری و چه سخت افزاری حتماْ بخونید خیلی کامل و جالب

به خاطر زیادی مطلب به ادامه مطلب رجوع کنید

نظر هم فراموش نشه لطفاْ 

روشهای بسیاری برای حفاظت از یك CD  در برابر كپی برداری وجود دارد ولی تاكنون هیچ  سازنده و طراح قفلی ساختار آن را بصورت واضح بیان نكرده است.

 یكی از ساده ترین و عمومی ترین روشهایی كه تاكنون برا ی حفاظت از CD دیده شده است افزایش مجازی طول چند فایل درون  CDمیباشد به نحوی كه آنها تا چند صد مگابایت به نظر میرسند.برای انجام چنین كاری تنظیمات مربوط به طول آن  فایل را در Image سی دی بیش از آن چه هست ذكر میكنند.

  اغلب این فایلها درون Image بر روی هم قرار میگیرند ولی برنامه حجم واقعی هر فایل را میداند و عمل خواندن را تا آن نقطه انجام میدهد. بنابراین برنامه بخوبی كار میكند. اگر كاربری سعی كند كه فایلها را درون درایو دستگاهی كپی كند با شكست مواجه میشود زیرا این سی دی حاوی چندین گیگا بایت داده است! ولی این روش اكنون دیگر كارایی لازم را ندارد زیرا امروزه تمام برنامه های كپی برداری ابتدا از روی سی دی  Image (تصویر) برداری میكنند.

 یكی از روشهای نادر و كمیاب برای حفاظت از سی دی ها كنترل بر روی درایو سی دی می باشد از این روش بیشتر در حفاظت بازیها استفاده میشود و نحوه ایجاد آن به دانش بالایی نیاز دارد.روش آن بدین نحو است كه اطلاعاتی نادرست(عمدی) در قست  ECC (تصحیح خطا)   یك سكتور داده نوشته میشود. سی دی نویسهای استاندارد بصورت خودكار این خطاها را هنگام نوشتن تصحیح میكنند در هنگام خواندن ، برنامه سكتور داده را بصورت RAW و بدون تصحیح خطا  در حافظه برای تطبیق با داده های اصلی بار میكند و در صورتیكه تناقض با داده های اصلی برنامه اجرا نمیشود.

  این روش در برنامه هایی كه عملكرد درایو توسط برنامه تعیین میشود(مانند بازیهای كنسول) كارایی قابل توجهی داشت. ولی اكنون بسیار ی از نرم افزارهای نوشتن سی دی گزینه ای برای خاموش كردن تصحیح خودكار دارند. بنابراین این روش نیز بزودی از یاد برده شد.

 یكی از روشهای غیر حرفه ای ولی موثر در زمانهایی كه سی دی به تازگی خود را مطرح ساخته بود ایجاد سی دی های نقره ای غیر استاندارد بود. این سی دی ها بیش از 74 دقیقه(650 مگابایت) ظرفیت داشتند((Over sized و با دستگاههای پرس سی دی تولید میشدند .  ولی امروزه CD-RوCD-RW هایی با ظرفیتهای 700 و حتی 800 مگابایت تولید شدند كه این روش را بسرعت متوقف نمودند.

 امروزه متداول ترین روشی كه برای محافظت از سی دی دیده میشود ایجاد فاصله هایی (gaps) غیر استاندارد ما بین تراك های صوتی و قرار دادن اندیسها در مكانهایی دور از انتظار است. سی دی كه با این روش قفل گذاری میگردد در بسیاری موارد توسط نرم افزار های كپی برداری معمولی و سی دی نویسهایی كه از Disc at once  پشتیبانی نمیكنند غیر قابل كپی برداری است. ولی با پیشرفت تكنولوژی سی دی نویسها و نرم افزارها این روش نیز بسرعت در حال كناره گیری است.

 یكی دیگر از روشهای ساده برای قفل گذاری تولید یك سی دی غیر استاندارد با قرار دادن تراكهایی كمتر از 4 ثانیه است .  برنامه برای اجرا شدن ابتدا اندازه و تعداد این تراكهای غیر استاندارد را چك میكند . همچنین قرار دادن تراكهای خالی داده در مابین تراكهای صوتی میتواند این روش را قدرتمند تر سازد.

  در واقع با تركیب روش بالا و این روش برخی نرم افزارها و سی دی نویسها را از نوشتن اینگونه سی دی ها عاجز نموده ایم ولی روش موثری محسوب نمیشود.  همچنین این روش سبب ناسازگاریهایی نیز در نحوه خواندن سی دی میشود به همین دلیل عمومیت پذیری كمتری دارد.

امروزه قرار دادن فاصله خالی یا سوراخگذار ی بر روی سی دی متداول شده است بدین نحو بسیاری از برنامه ها كه یك قصد خواندن یك تراك از ابتدا تا انتها را دارند با مشكل مواجه میشوند. فراد مبتدی گاهی برای سی دی ها لیبلی قرار میدهند كه هنگام اجرا ی برنامه آن لیبل سی دی را چك میكند گاهی امكان دارد در گزینش كردن برنامه از یك سی دی و نوشتن آن ، فراموش كنیم برچسب را نیز منتقل كنیم یا برچسب متفاوتی برای آن سی دی انتخاب كنیم ولی تا كنون این روش به عنوان یك قفل مطرح نبوده است .

 امروزه دستكاریToc سی دی بسیار فراگیر است و یك قفل ساز سعی دارد با دستكاری TOC اطلا عاتی دروغین را به سی دی پیوند بزند.(با ساختار Toc در مقاله های آینده بیشتر آشنا خواهید شد.)

امروزه  شركتهایی بیشماری بر روی نحوه قفل گذاری بر روی سی دی ها و روشهای جدید فعالیت دارند به طور مثال شركت سونی به تازگی ادعا میكند كه قادر است با دستگاهی خاص برروی سی دی اطلاعاتی بنویسد یا مارك گذاری كند كه با تجهیزات عادی تنها قابل خواندن باشد. ولی از سوی دیگر شركتهایی سعی در ارائه كد برگردانهایی برای آن هستند. و این مبارزه ادامه دارد....

 در این مقاله با مقدمه ای در مورد نحوه قفلگذاریهای عمومی آشنا شدیم در مقالات بعدی آرام آرام به عمق مطالب میرویم و در ابتدا با ساختار سی دی وسپس انواع قفلها را از شركتهای  مختلف امتحان میكنیم و دانش آن را بصورت عمیقتری در می یابیم.ادامه مطلب

طبقه بندی: رجیستری و ویندوز، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 29 خرداد 1386 توسط محمد
درباره وبلاگ