تبلیغات
آموزش جدیدترین ترفندهای ویندوز و رجیستری - سرعت باور نکردنی اینترنت!

آموزش جدیدترین ترفندهای ویندوز و رجیستری

سلام. امروز براتون یک مقاله درباره فناوری Grid گذاشتم که این فناوری می تونه سرعت اینترنت را به سرعتی باور نکردنی برسونه من این مقاله رو توی کلیک ( روزنامه جام جم ) خوندم و متنشو از سایت این روزنامه براتون گذاشتم تا شما هم بخونید و ببینین اینترنت ما ایرانیان کجا و اروپا و امریکا کجا .... .

به دوستداران کامپیوتر و فناوری پیشنهاد می کنم حتماً این مقاله رو بخونن. مقاله در ادامه مطلب.

پیش به سوی سرعت‌
اینترنت روز به روز بیشتر متحول می‌شود و تغییر می‌كند. البته اینترنتی كه ایرانیان می‌شناسند با اینترنتی كه بقیه دنیا می‌شناسد تفاوت‌هایی دارد كه یكی از آنها به مقوله سرعت برمی‌گردد. در حالی كه اینترنت پرسرعت ما در مقیاس خانگی از 128 مگابیت در ثانیه فراتر نمی‌رود، در آن سوی آب‌ها مردم در خانه‌هایشان سرعت‌های چند گیگابایت در ثانیه را تجربه می‌كنند و به خدماتی دسترسی دارند كه ما فعلا باید در خواب ببینیم.

به هر حال همین سرعت‌های سرسامآور هم دیگر آن ور آبی‌ها را راضی نمی‌كند وبرای همین به فكر استفاده از فناوری‌های جدیدی افتاده‌اند. با این حساب اینترنت با ساختار فعلی‌اش در آینده نه چندان دور به خاطره‌ها می‌پیوندد و به چیزی قدیمی و از دور خارج‌شده مبدل می‌شود.

دانشمندان و محققان آزمایشگاه‌های سرن در قلب اروپا كه ایجاد اینترنت در دهه 90 به كمك آنها صورت گرفت، به تازگی جایگزینی فوق سریع برای آن طراحی كرده‌اند كه بارگذاری محتویات یك دی‌‌وی‌دی را در چند ثانیه ممكن می‌سازد.

برآوردها نشان می‌دهد كه سرعت این شبكه نسل جدید حدود 10 هزار برابر سرعت شبكه پرسرعت فعلی است.
شبكه مذكور كه فعلا نامgrid  بر آن نهاده شده تا حدی قدرتمند است كه با آن می‌توان كل مجموعه آثار موسیقی یك خواننده را در كسری از ثانیه ازیك سوی دنیا به سوی دیگر آن فرستاد. از جمله دیگر فواید راه‌اندازی این شبكه پرسرعت ارسال تصاویر با كیفیت و حجم اصلی، اجرای آنلاین انواع بازی‌های رایانه ای به طور شبكه ای با حضور صدها هزار كاربر و تسهیل دسترسی به محتوای ویدئویی با كیفیت بالا و قیمت مناسب برای افراد در هر نقطه جهان است.

دیوید بریتون، استاد فیزیك دانشگاه گلاسكو  و از جمله چهره‌های كلیدی پروژه Grid  معتقد است كه این فناوری نوین انقلابی در جهان ایجاد خواهد كرد كه حدس زدن ابعاد آن از توان ما خارج است. به گفته او وقتی رایانه‌ها چنین قدرتی پیدا كنند، نسل‌های آتی خواهند توانست به شیوه‌ای متفاوت از مردم امروز با یكدیگر ارتباط برقرار كرده و با هم همكاری كنند، شیوه‌هایی كه حتی در تصور نسل فعلی نمی‌گنجد.

قدرت grid  در تابستان امسال و در روزی كه از سوی دانشمندان مركز سرن روز دكمه قرمز نامیده شده، بیشتر آشكار خواهد شد. در این روز شبكه مذكور به طور آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد تا اطلاعات با سرعتی باورنكردنی منتقل شوند و تعداد بیشتری از مردم در جریان جزییات این تحول جدید قرار بگیرند.

سرن كه در نزدیكی ژنو واقع است اجرای پروژه grid  را 7 سال پیش آغاز كرد. در آن زمان محققان موفق به ساخت وسیله‌ای جدید موسوم به Large Hadron Collider  شدند كه سرعت حركت ذرات را به میزان قابل توجهی تسریع می‌كرد. این ابزار در اصل برای پی بردن به زمان قطعی شكل گیری جهان ساخته شده بود. اما پژوهشگران متوجه شدند LHC  قادر به تولید حجم زیادی از اطلاعات است كه در یك سال معادل با محتویات 56 میلیون سی دی است.
لازم به توضیح است كه با این تعداد سی دی می‌توان یك توده غول پیكر به ارتفاع 40 مایل ایجاد كرد.

فناوری grid  اینترنت را آن قدر پرسرعت می‌كند كه مردم دیگر تمایلی به ذخیره‌سازی اطلاعات  روی رایانه‌های شخصی خود نخواهند داشت و در عوض از اینترنت برای ذخیره‌سازی داده‌های مورد علاقه خود بهره خواهند برد

پس از آن كه دانشمندان سرن به این نكته مهم پی بردند به سرعت دست به كار شدند تا اینترنت را هم متحول كنند. اما در همان ابتدا مشخص شد كه از مزایای كشف جدید به این زودی‌ها نمی‌توان استفاده كرد. علت آن بود كه زیرساخت‌های فعلی اینترنت در اصل برای تماس‌های تلفنی و مخابراتی طراحی شده و اگر قرار باشد این حجم از اطلاعات در آن جاری شود كل زیرساخت‌های ارتباطی جهان مختل خواهد شد.

به بیان دیگر زیرساخت‌های فعلی ظرفیت و توان انتقال این حجم از اطلاعات را ندارد. در نتیجه قرار شد شبكه grid  با استفاده از كابل‌های فیبر نوری و مراكز جدید مسیریابی داده (routing centre)  راه‌اندازی شود. با این حساب برای بهره مندی از امكانات این شبكه نمی‌توان روی تجهیزات فعلی حساب كرد. تا كنون حدود 55 هزار سرور برای بهره‌مندی ازGrid  در نقاط مختلف جهان نصب شده است و انتظار می‌رود ظرف دو‌‌سال آینده تعداد این سرورها به 200‌هزار عدد برسد.

پروفسور تونی دیول مدیر فنی پروژه Grid  در این مورد می‌گوید: ما به شدت به افزایش قدرت محاسباتی و پردازش نیاز داریم. برای همین grid  را راه‌اندازی كردیم. اما برای رسیدن موفقیت به موارد دیگری هم نیاز داریم. به عنوان مثال برای فعالیت رایانه‌هایی كه قرار است در این طرح به كار گرفته شوند به نیروی برق زیادی احتیاج داریم. اگر بخواهیم این طرح را در سراسر جهان پیاده كنیم خیلی چیزها باید تغییر كند. به هر حال شبكه ما باید آن قدر قدرتمند باشد كه بتواند اطلاعات را به سرعت از یك مركز تحقیقاتی به مركز مشابهی در آن سوی دنیا بفرستد. در حال حاضر این شبكه نوظهور كه به طور موازی با اینترنت كار می‌كند، بین آزمایشگاه‌های سرن و 11‌‌مركز در ایالات متحده، كانادا، شرق آسیا و اروپا ارتباط برقرار می‌كند. هر یك از این مراكز چند مركز تحقیقاتی، دانشگاهی و پژوهشی دیگر را در داخل همان كشور تحت پوشش قرار می‌دهند. به عنوان مثال آزمایشگاه Rutherford Appleton  در  Oxford Shire انگلستان به تنهایی دارای 8000 سرور در سیستم grid  است و با این حساب تمامی دانشجویان و اساتید دانشگاه از پاییز امسال می‌توانند به جای شبكه عادی اینترنت از grid  استفاده كنند.

یان برد، مدیر این پروژه در مركز محاسبات رایانه‌ای پرسرعت سرن معتقد است كه فناوری grid  اینترنت را آن قدر پرسرعت می‌كند كه مردم دیگر تمایلی به ذخیره سازی اطلاعات روی رایانه‌های شخصی خود نخواهند داشت و در عوض از اینترنت برای ذخیره‌سازی داده‌های مورد علاقه خود بهره خواهند برد.

وی می‌گوید: من در این مورد اصطلاح‌ cloud computing را به كار می‌برم. به زودی مردم تمام اطلاعات‌شان را به طور آنلاین نگهداری كرده و به همین علت خواهند توانست در هر زمان و مكان به این اطلاعات دسترسی پیدا كنند.
به گفته دانشمندان تبادل اطلاعات از طریق شبكه جدید با چنان سرعتی صورت می‌گیرد كه انجام فرایندهای سنگین و پیچیده محاسباتی از طریق برقراری ارتباط با هزاران رایانه را در سراسر جهان امكان پذیر خواهد كرد. با این حساب محققان و دانشگاهیان دیگر نباید برای تكمیل یك پروژه كاری از طریق اینترنت ساعت‌ها پای دستگاه رایانه انتظار بكشند.
هر چند این فناوری نوظهور لااقل تا چند سال آینده دردسترس كاربران عادی اینترنت قرار نخواهد گرفت، اما از هم اكنون بسیاری از شركت‌های مخابراتی و صاحبان مشاغل برای به كارگیری آن و ارائه خدمات جدید اظهار آمادگی كرده‌اند. بدون شك علاقه‌مندان به فیلم وسینما كه نمی‌توانند برای تماشای جدیدترین فیلم‌های روز جهان چند ساعت صبر كنند از جمله مشتریان پر و پا قرص grid  خواهند بود.

در حال حاضربارگذاری كامل یك دی وی دی از طریق شبكه اینترنت پرسرعت به طور متوسط سه ساعت طول می‌كشد، حال آن كه از طریق grid برای این كار حداكثر به 5 ثانیه زمان نیاز است.

لینک اصلی مقاله : http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100943027664ادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار IT، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 تیر 1387 توسط محمد
درباره وبلاگ