تبلیغات
آموزش جدیدترین ترفندهای ویندوز و رجیستری - کناره گیری بیل گیتس از ماکروسافت!!!!!

آموزش جدیدترین ترفندهای ویندوز و رجیستری

سلام. امروز براتون یک خبر دارم که شاید برای بعضی ها مثل من خبر بدی باشه. طبق اخبار های دنیا بیل گیتس هفته ی پیش از مدیریت ماکروسافت استفاء داد و از این به بعد تنها از دور و اونم نه همیشه در کارهای این غول کامپیوتری دخالت می کند. بیل گیتس در حالی این پست را ترک کرد که ۵۲ سال داشت و سومین نفر پول دار جهان بود ( البته تا سال ۲۰۰۷ نفر اول بود) و رقیب اصلی شرکتش موتور جستجوی google بود . کی فکرشو می کرد که امپراتوری بیل گیتس رو یک موتور جستجو تهدید کند. از این به بعد هم مدیریت ماکروسافت به استیو بالمر رسید. استیو پس از بیل نفر اول هدایت ماکروسافت بوده. ماکروسافت رو هم بیل گیتس و دوست خود پاول الن تاسیس کردند. اگر هم می خواهید مطالب بیشتری در مورد بیل گیتس و خداحافظی اون و کارهای بعد از بازنشستگی اون و عکسای اونو هنگام تاسیس ماکروسافت و همراه خانواده و... ببینین به ادامه مطلب بروید.
در گوشه‌ای از محوطه سرسبز دفاتر مركزی شركت مایكروسافت با ساختمان‌هایی وسیع اما كم‌طبقه در حومه سیاتل مردی میانسال در حال جمع كردن وسایل خود بود. بیل گیتس جمعه گذشته عاقبت پس از سال‌ها از فعالیت‌ در این شركت كه ثمره جوانی اوست، دست كشید.

گیتس 52 ساله خود را بازنشسته كرد تا وقت بیشتری را به خودش و علایقش اختصاص دهد. در كلیپ ویدئویی كوتاهی كه توسط مایكروسافت و به مناسبت این حادثه تهیه شده گیتس با ابراز رضایت از عملكرد شركتش می‌گوید: ما واقعا به نقطه آرمانی‌ای كه من همیشه برای مایكروسافت آرزو داشتم، دست یافته‌ایم.

شامگاه جمعه بود كه گیتس در حالی كه استیو بالمار، مدیرعامل مایكروسافت كه همیشه به عنوان دست راست او در این شركت عمل كرده را در كنار خود داشت طی نطقی برای 90 هزار كارمند این غول نرم‌افزارسازی كه از طریق ویدئوكنفرانس در سراسر جهان به سخنانش گوش سپرده بودند كناره‌گیری‌اش را به طور رسمی اعلام كرد.

هرچند گیتس همچنان یكی از اعضای هیات مدیره مایكروسافت خواهد بود،اما این اعجوبه دنیای كامپیوتر كه در سن 19 سالگی سنگ بنای مایكروسافت را گذاشته بود تصمیم خود را برای واگذاری امور شركت به نیروهای جوان‌تر گرفته است.

برای اولین بار طی دهه‌های اخیر او قصد دارد در تمامی طول برگزاری المپیك تابستانی پكن در چین بماند و از تعطیلات تابستانی لذت ببرد. سپس با ایجاد دفاتری برای بنیاد بیل و ملیندا گیتس با جدیتی بیشتر به مصاف چالش‌های طبی، زیست‌محیطی و بیولوژیك دنیا خواهد رفت.

روند كنار كشیدن گیتس از مایكروسافت در واقع از حدود 2 سال قبل شروع شده بود. از نقطه‌نظر بسیاری از صاحب‌نظران صنعت فناوری اطلاعات با كمرنگ‌شدن نقش گیتس در مایكروسافت این شركت هم گام‌‌به‌گام در حال از دست دادن اهمیت خود در دنیای رایانه و نرم‌افزار است. نزدیك به یك دهه از آخرین نوآوری انقلابی مایكروسافت می‌گذرد و گوگل می‌رود تا جای مایكروسافت را در صنعت كامپیوتر بگیرد.

به واقع گیتس موتور محرك مایكروسافت بود. او همه تحولات را در این شركت و در مقیاس وسیع‌تر در صنعت كامپیوتر تحت نظر داشت. او دیدگاه‌هایشان پیرامون عملكرد شركت و وضعیت كلی صنعت كامپیوتر  چه از نگاه تكنولوژیك و چه از زاویه اقتصاد  را از طریق نشست‌هایی كه به جلسات مرور دوره‌‌ای معروف شده بودند به كاركنان شركتش منتقل می‌كرد.

پیشینه گیتس‌

موسس مایكروسافت از كودكی به داشتن هوش سرشار شهره بود. 11 ساله بود كه شرطی با كشیشی محلی برای از بر كردن كلمه‌به‌كلمه سه جزء انجیل را برد.

در سال 1975 میلادی به همراه پل آلن، از دانشجویان اخراجی دانشگاه‌ هاروارد و زمانی كه تنها 19 ساله بود مایكروسافت را تاسیس كرد تا برنامه‌‌هایی ساده برای رایانه‌های ابتدایی آن دوران بنویسند. شانس در سال 1980 و زمانی كه مایكروسافت موفق به عقد قراردادی با شركت ماشین‌های اداری بین‌المللی‌ (IBM) برای تامین سیستم عامل رایانه‌های تولیدی این شركت بست به گیتس و شركتش روی آورد.

تاریخچه كوتاه مایكروسافت به شیوه‌های خلاقانه گیتس برای رقابت گره‌خورده است. در دهه 1990 یكپارچه‌سازی نرم‌افزارهای اینترنتی با سیستم عامل رایانه موجب شد دیگر نرم‌افزارهای اینترنتی پرطرفدار آن دوران چون netscape دیگر نتوانند مشتری برای محصولات خود بیابند.

اوایل دهه جاری بود كه مایكروسافت با متهم شدن به تلاش برای ایجاد انحصار در بخش نرم‌افزار مورد بی‌مهری مقامات دولتی آمریكا قرار گرفت و اندكی بعد اتحادیه‌اروپایی با رویكردی مشابه، این شركت را به پرداخت جریمه مالی محكوم كرد اما روی كارآمدن دولت جورج بوش، رئیس‌جمهور آمریكا موجب شد ورق به نفع مایكروسافت برگردد.
پس از آن گیتس با بازنگری در عملكرد گذشته‌اش و به مدد مساعدت مالی 30 میلیارد دلاری وارن بافت به فعالیت‌های بشردوستانه‌ای چون كمك به توسعه كشاورزی و تقویت فعالیت‌های آموزش در كشورهای در حال توسعه روی آورد.

عبور از مایكروسافت‌

گیتس زمان مناسبی را برای ترك مایكروسافت انتخاب كرده است. به‌رغم همه انتقاد‌ها مایكروسافت همچنان شركتی سودده است. سود خالص این شركت  در 12 ماه منتهی به ماه ژوئن سال جاری میلادی از گردش مالی‌ 60 میلیارد دلاری در حدود 17 میلیارد دلار بود.

با این حال مایكروسافت كه در تولید نرم‌افزارهایی چون Word و Office تقریبا به موقعیتی انحصاری دست یافته از سوی خدمات رایگانی كه گوگل به صورت آنلاین ارایه می‌دهد در معرض تهدید قرار گرفته است.

گمان می‌رود گیتس پس از بازگشت از چین بخش اعظم وقت خود را به همراه 3 فرزندش در عمارت 15 هزار متر مربعی‌اش در حاشیه دریاچه واشنگتن بگذراند كه به خاطر داشتن یك كتابخانه خصوصی عظیم و سالن اجتماعات كم‌نظیری كه تاكنون میزبان میهمانانی چون هوجیان تائو، رئیس‌جمهور چین بوده است، شهرت دارد.

مبادا تصور كنید خلاقیت‌های گیتس به نقطه پایان خود رسیده است. او قصد دارد بخش اعظم ثروت خود را در شركت تازه‌ تاسیس‌اش به نام Intellectual Ventures سرمایه‌گذاری كند. شاید باورش هم برای شما سخت باشد اما باور كنید یا نكنید این شركت در حال انجام تحقیقاتی برای ساخت راكتورهای هسته‌ای پاك است كه از مواد دیگری جز اورانیوم غنی شده به عنوان سوخت استفاده خواهند كرد.

نابغه صنعت كامپیوتر به دنبال سرمایه‌گذاری در عرصه‌های جدید و صددرصد خلاقانه است. به هر حال هر چه باشد او بیل‌ گیتس، پدر مایكروسافت است


تابستان امسال در حالی آغاز می‌شود كه در یكی از مهم‌ترین امپراتوری‌های موجود جهان تغییری غیرمعمول در حال رخ دادن است. ویلیام هنری گیتس سوم كه حتی نامش هم شبیه پادشاهان باستانی است،‌ از امپراتوری‌ای كه خود آن را بنیان نهاده، خداحافظی می‌كند.

امپراتوری عظیم گیتس كه همگان آن را با نام مایكروسافت می‌شناسند، امروز بیش از هر امپراتوری قدیم و جدید دیگری در دنیا نفوذ پیدا كرده است و به همان اندازه دشمنان و هواخواهان قسم خورده دارد.

او مرزهای امپراتوری‌اش را نه به درون كشورها كه به روی میز كار مردمان هر كشوری گسترش داده و حتی محتویات میز كار آنها را در اختیار خود گرفته است.

مایكروسافت محصول آینده‌نگری بیل گیتس است. او زمانی كه كامپیوتر موجودی غول‌پیكر و نه‌چندان كارآمد بود، روزی را می‌دید كه هر خانه‌ای و هر فردی به این ابزار نیازمند خواهد شد و با این دید سنگ بنایی را گذاشت كه امروزه به بار نشسته است.

اگرچه در این مسیر دشواری‌های زیادی پیش ‌روی داشت و با تبدیل امپراتوری‌اش به یك مونوپولی یا سیستمی انحصارگرا، نقدهای بسیاری را متوجه خود كرد. اما نمی‌توان نقش مهم او را در شكل دادن به دنیای امروز خوب یا بد فراموش كرد.

اینك گیتس با تقسیم مسئولیت‌هایش میان 2 معاون ارشد خود، از كار تمام وقت در مایكروسافت كناره می‌گیرد تا زمان بیشتری را در موسسه خیریه‌ای كه همراه همسرش برای مبارزه با ایدز تاسیس كرده است، بگذراند؛ جایی كه گیتس معتقد است با توجه به ثروتی كه در این سال‌ها به دست آورده، باید دین خود را به مردم ادا كند.

ویلیام هنری گیتس سوم، 28 اكتبر 1955 در سیاتل به دنیا آمد. او به همراه خواهر بزرگترش كریستین و خواهر كوچكترش لیبی، دوران كودكی را در میان خانواده صاحب مقام خود در سیاتل گذراند.

پدر ویلیام یكی از وكلای برجسته محلی و مادرش یكی از فعالان امور خیریه بود، بیل گیتس زمانی كه به مدرسه «كنار دریاچه» (Lake Side) رفت، این فرصت را پیدا كرد كه آینده را ببیند و پایه‌های امپراتوری خود را بنا نهد.

در سال 1968 بذر این امپراتوری كاشته شد. در آن سال در جهانی كه ما زندگی می‌كنیم، چیزی به نام كامپیوترهای شخصی كه ما می‌شناسیم، وجود نداشت و كامپیوترها ابزارهای غول‌پیكری بودند كه ورودی‌شان را باید با كمك كارت‌های پانچ به آنها می‌داد و شاید تصور ابزارهایی كه امروزه ما با آنها كار می‌كنیم، در حد تصورات علمی  ‌تخیلی می‌گنجید.

مدرسه لیك ساید، تصمیم گرفت تا نمایی از دنیای آینده را به دانش‌آموزانش نشان دهد و به همین منظور صندوق جدیدی را تاسیس كرد تا با كمك مالی اولیای مدرسه بتواند برای مدت یك‌سال یك كامپیوتر 10- PDP را كه ساخت شركت DEC بود، اجاره كند. زمانی كه دانش‌آموزان با این پدیده جدید جهان آشنا شدند، در چشم برخی از آنها بارقه‌ای درخشید.

آنها توانستند آینده‌ای را مجسم كنند كه این ابزار غول‌پیكر به عضو كوچك ولی مهم خانه‌های مردم تبدیل می‌شود. بیل گیتس و پل آلن 2 نفر از دانش‌‌آموزان این مدرسه بودند كه دنیای جوان كامپیوتر آنها را تسخیر كرد.

بیل در سال 1973 وارد هاروارد و در آنجا با استیو بالمر آشنا شد. این جوان در آینده مردی می‌شد كه بخش عمده‌ای از امپراتوری را هدایت می‌كرد و با رفتار غیرمعمول، فریادهای دیوانه‌وار، بالا و پایین‌‌پریدن‌های عجیب و انرژی غیرقابل مهارش عشق و نفرت مردم را نسبت به مایكروسافت عمیق‌تر می‌كند.

اول ژانویه 1975 مجله پاپیولا و الكترونیك مقاله‌ای درباره ریز كامپیوتر 8800Altair  منتشر كرد. این ریزكامپیوتر به نوعی نخستین ریزرایانه‌ای بود كه وارد بازارهای رقابتی می‌شد.

بیل با مطالعه آن مجله، به كمك پاول آلن نسخه‌ای از نرم‌افزار برنامه‌نویسی را نوشتند و به شركت سازنده Altair پیشنهاد كردند و آنها هم این برنامه را خریدند و به نام Altair Basic روانه بازار كردند. به این ترتیب نخستین نسخه Basic كه بعد‌ها در قالب MS-Basic  ویژوال بیسیك به حیات خود ادامه داد و میلیون‌ها نفر با آن برنامه‌نویسی كامپیوتری را شروع كردند، منتشر شد. پس از این اتفاق گیتس درسش را در هاروارد نیمه‌كاره رها كرد و به همراه پل‌آلن شركت Microsoft  را بنیان نهاد.

در سال 1980، استیو بالمر به آنها پیوست و مایكروسافت راه‌ بنای امپراتوری خود را بسرعت پیش گرفت. نسخه‌های اولیه‌ای از چند سیستم عامل و نخستین واژه‌پردازی كه همزمان می‌شد متن خروجی را روی نمایشگر دید، اولین كارهای مایكروسافت بود.

در آن سال‌ها بیل‌گیتس و دیگر مدیران ارشد این شركت باور داشتند كه مشكلات رایانه‌ها بویژه از نظر ابعاد و قیمت بزودی حل می‌شود و روزی خواهد رسید كه هر خانه و هر فرد رایانه مخصوص به خود خواهد داشت و زندگی‌شان عمیقا به آن وابسته می‌شود.

به همین دلیل، برنامه‌های خود را برای چنین روزی بنا كردند و خود نیز كوشیدند این رویا را به واقعیت بدل كنند تا بتوانند امروز به بزرگ‌ترین شركت نرم‌افزاری جهان تبدیل شوند.

موفقیت بزرگ و درخشان مایكروسافت با ارائه سیستم عامل DOS برای كامپیوترهای IBM به‌دست آمد. البته ایده اصلی DOS متعلق به شركت دیگری بود كه میكروسافت آن را خرید و با ارتقاء، تغییر و بهبود كامل آن سیستم عامل جدید خود را ارائه كرد تا سرانجام به استانداردی برای سیستم‌های عامل كامپیوترهای سازگار با IBM تبدیل شود.

همین سیستم عامل و نوع قرارداد میكروسافت با IBM بود كه پس از  رواج رایانه‌های شخصی مشابه IBM بازار MS  DOS را به طرز حیرت‌انگیزی گسترش داد. سال 1985 جهش غول‌آسای دیگری برای امپراتوری تازه شكل گرفته بیل گیتس بود.

در نوامبر آن سال نخستین نسخه سیستم عامل ویندوز كه نمونه گرافیكی DOS بود را ارائه كرد، 5 سال بعد را میكروسافت به توسعه ویندوز اختصاص داد و سرانجام نسخه ویندوز 1/3 به همراه مجموعه آفیس را عرضه كرد كه فصل جدیدی در صنایع نرم‌افزار به شمار می‌رفت.

ویندوز در سال‌های بعد گسترش یافت و بعدها با ظهور اینترنت مرورگر اینترنت اكسپلورر به آن افزوده شد و تا سال‌ها بحث‌های فراوانی را در زمینه انحصارگرایی میكروسافت به راه‌انداخت. بسته آفیس و امكاناتی مانند مدیا پلیر، ویندوز و همچنین توسعه همزمان سیستم‌های عامل خانگی و تجاری و دفتری بسیاری را علیه میكروسافت برانگیخته است.‌ آنها معتقدند این شركت برای تحكیم امپراتوری خویش امكان رقابت را از دیگر حریفان گرفته است.

میكروسافت به كار نرم‌افزاری قانع نماند. شبكه تلویزیونی MSNBC، وب‌گاه خدمات MSN، مجله آنلاین و ابزارهای بازی X - BOX از دیگر محصولاتی است كه ویندوز را به امپراتوری دست نیافتنی بدل كرده است.

بیل گیتس كه خود بیشترین سهام MS را دارد، میان سال‌های 1995 تا 2007 ثروتمند‌ترین فردجهان بود و در سال 2008 با حدود 65 میلیارد دلار دارایی رتبه سوم را در اختیار دارد.

بیل گیتس در پشت همه موفقیت‌های مایكروسافت حضور دارد. او مدیریت خود را بر مدار آینده شكل داده و البته از همه ابزارهای ممكن برای پیشرفت حرفه‌ای كارش بهره برده است اما بیل گیتس چهره دیگری هم دارد. در كنار فعالیت‌های اقتصادی متعدد كه به اعتقاد برخی منتقدان همیشه هم روش‌‌های ایده‌آلی از نظر اخلاقی نبوده است،‌ بیل به امور خیریه و تلاش برای ارائه چهره‌ای مناسب از جهان آینده علاقه‌مند است.

او تقریبا هر ساله در اجلاس اقتصادی داووس حضور می‌یابد و با رایزنی با دیگر سران جهان ایده‌های خود برای حل مشكلات را در میان می‌گذارد.

2 سال پیش وقتی كنگره آمریكا طرحی را برای دشوار كردن شرایط پذیرش دانشجویان خارجی در دست بررسی داشت، گیتس در كنگره حاضر شد و خطاب به نمایندگان گفت: من به عنوان مدیر شركتی كه در بیش از 100 كشور جهان 78 هزار كارمند دارم، اعلام می‌كنم تنها نقطه برتری كمپانی‌های ما استفاده از توان خلاق مردم سراسر جهان است و این تصمیم شما پایان دوران قدرت‌ علمی ما را رقم می‌زند.

از چندی پیش بیل و همسرش ملیندا بنیادی را برای تحقیق درباره روش‌های مبارزه با ایدز ایجاد كرده‌اند كه بخش عمده‌ای از ثروت گیتس صرف آن خواهد شد. سال 2006، بیل اعلام كرد طی روندی 2 ساله از مدیریت تمام‌وقت در مایكروسافت كناره خواهد گرفت و مسئولیت‌هایش را به 2 تن از مدیرانش یعنی ری اوزی و كریگ موندی، خواهد سپرد؛ این فرآیند انتقال آرام هفته پیش تمام شد و بیل گیتس جایگاه خود را به عنوان امپراتور مایكروسافت ترك كرد.

اگرچه او هنوز مدیر غیرعامل و مشاور ارشد پروژه‌ها باقی خواهد ماند؛ اما برای اولین بار در طی بیش از 3 دهه دیگر به جزییات همه امور نظارت نخواهد داشت.

هفته گذشته بیل از كار تمام‌وقت در مایكروسافت خارج شد و وقتش را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اختصاص داد، جایی كه بسیاری دیگر از افراد برجسته همچون بیل كلینتون، بونو و ده‌ها چهره مطرح علاقه‌مند به مبارزه با ایدز در آن همكاری می‌كنند.

بیل درباره لزوم این انتقال گفت: من مدتی ثروتمندترین مرد سیاره بودم و این برای من مسوولیتی كمرشكن ایجاد كرده است. اینك وقت آن است كه دین خود را ادا و ثروتم را برای تحقیقات در راه مبارزه با یكی از رام نشدنی‌ترین دشمنان انسان صرف كنم.

با ترك مایكروسافت یا حضور نیمه‌وقت گیتس در آن، چالش‌های پیش روی این شركت برجسته‌تر می‌شود. رقابت‌های سنگین با اپل از یك سو و امپراتوری دیگری به نام Google پیش روی مایكروسافت است.

استیو بالمر قسم خورده است گوگل را شكست دهد و جستجو را از چنگ آن خارج كند. او در سخنرانی‌هایش حتی حاضر نیست نامGoogle   را به زبان آورد، اما به نظر می‌رسد مایكروسافت با وجود چالش‌های پیش‌رو هنوز هم یكی از امپراتوری‌های دنیای كامپیوتر باقی می‌ماند.

جدا از دیدگاه‌های ضد و نقیض كه درباره خدمت و خیانت بیل گیتس نوشته شده، نام او به عنوان یكی از كسانی كه روش زندگی ما را بر این سیاره تغییر داد، در تاریخ ثبت خواهد شد. اگر باور ندارید، كامپیوتر خود را روشن كنید تا به میزان نفوذ امپراتوری بیل گیتس پی ببرید.


عکسهای استیو بالمر رئیس جدید ماکروسافت

استیو بالمر Steve ballmer

Steve ballmer استیو بالمر


بیل در سن ۱۹ سالگی وقتی که بنیاد  ماکروسافت را پی ریزی کرد.

بیل گیتس در مجله times وقتی اولین برنامه خود را برای کامپیوترها ارائه داد.

Bill gates بیل گیتسادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار IT، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 تیر 1387 توسط محمد
درباره وبلاگ